Bebeklerde uyku düzeni yeni anne baba olmuş olan taze ebeveynlerin en çok merak ettiği konulardan bir tanesidir. Özellikle bu konu da daha önce deneyimi olmamış olan kişiler 0-3 aylık bebeklerin ne kadar uyuması gerektiğini bilemez ve bununla ilgili araştırma içerisine girebilir. 

Hayatınızda ki en önemli ve en güzel an şüphesiz ki bebeğinizi kucağınıza aldığınız andır. Ancak bu mutluluğun getirdiği stres, endişe ve yorgunluktan yenidoğan bebeğinizin etkilenmemesi için yenidoğan döneminde bebeklerin uykusunun düzenli olması gerekir. Peki, 0-3 ay bebeklerde uyku düzeni nasıl olmalıdır? Gelin hep birlikte inceleyelim. 

Yenidoğan Bebeklerde Uyku Düzeni

Yenidoğan döneminde bebeklerin geceleri gündüzleri ayırt edebilmesi mümkün değildir. Bu nedenle günlerinin büyük bir kısmını uyku halinde geçirirler. Çok az uyanan bebekler beslenerek geri uyurlar. Bu düzen ortama, gaza ve çeşitli sağlık problemlerine bağlı olarak değişkenlik gösterir. Özellikle yenidoğanların hemen hepsinde görülen sarılık problemi olan bebekler kesintisiz bir şekilde saatlerce uyur. Bunun tam tersine kolik bebekler ve gaz sancısı olan bebekler ise gerektiği kadar fazla uyumayabilir. Bu nedenle her ne kadar yenidoğan bebeklerin günde en az 15-18 saat uyuması gerekse de bu saat diliminin bebeklere özel olduğunu söyleyebiliriz. Bu süre zarfında yenidoğanlar 2-4 saat uyurlar, ardından açlıktan ağlayarak uyanırlar. Bir anne olarak çocuğunuzun gündüz ve gece arasında ayrım yapmasına yardımcı olmalısınız. Örneğin, onu gün içinde uyandırın ve gün içinde onunla konuşun. Geceleri bebeğinizi yumuşak bir gece ışığında ve sessiz bir ortamda besleyin. Bu, küçük çocuğunuzun gece ile gündüz arasındaki farkı anlamasına yardımcı olacaktır.

Kolik bebek nedir? hakkında daha fazla bilgi almak için tıklayın.

Yenidoğan bebeklerde uyku düzeni bebekten bebeğe değişkenlik gösterdiği gibi günden güne de farklılık gösterir. Bir bebek bir gün çok uyuduysa ertesi gün hiç uyumayabilir. İlk 3 aylık dönemde bu durum son derece normaldir. Bebeğinizin uykusunu düzene sokmaya çalışmamalı ve bebeği bu dönemde kendi haline bırakmalısınız. Bir nevi bebeklerin bu dönemde özgürlüklerini ilan ettiklerini söyleyebiliriz.

Yenidoğan Bebekler Nerede Yatırılmalı?

Bebeklerin ilk 6 aylık dönemleri boyunca anne ve babasının yanında yatması gerekir. Ancak kesinlikle anne ve baba ile aynı yatakta yatmamalı. Bu durum bebekler için büyük risk oluşturabilir. Anne yanı yatağı, park yatak, bebek beşiği gibi seçeneklerden birini tercih ederek bebeğinizin güvenli bir şekilde uyumasını sağlayabilirsiniz. 

Bebeklerin Hızlıca Uykuya Dalması için Yapılacak 10 Şey” yazımız ilginizi çekebilir.

Yeni doğmuş bir bebeğin programındaki iki ana öğe uyku ve beslenmedir. Uyku, bebeğin yaşam ritminin ana düzenleyicisidir. Uykuya dalmayla ilgili tüm sorunların günlük rutinin halini etkileyeceği unutulmamalıdır. Bebeğin gün içinde en az 3 kez (9 aya kadar) ve geceleri en az 2 kez (9 ila 12 ay arası) uyuması önemlidir. Gece istirahati en az 11 saat olmalıdır. 9-12 aylık bir bebek için uyku oranı günde en az 14-15 saattir.

Bebek uykuya dalıncaya kadar 2 aydan itibaren ve 3-4 ay arasında aynı yatağa girebilirsiniz. Ancak siz de onunla birlikte uyumamalısınız. Uyku halinde bebeğe zarar verebilirsiniz.  Bebek bu sayede kendi başına uykuya dalmayı öğrenecektir.

2 Replies to “0-3 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir