Bebeklerde uyku düzeni en az yenidoğan bebeklerde ki uyku düzeni kadar önemlidir. Artık gündüz saatlerinde çok daha uzun süre uyanık kalan bebeğiniz etrafını keşfetmeye ve hareketlenmeye başlar. Olaylara, seslere, renklere verdiği tepkiler ile heyecanlanan bebeğiniz onunla oyun oynamanız durumunda da yorulacaktır. Bu nedenle 3 ile 6 aylık bebeklerde gündüz uyku süresi çok daha uzun olur. Yenidoğana göre daha uzun süre aç kalabilen 3-6 aylık bebekler geceleri de daha az uyanmaya başlar. Peki, 3-6 aylık bebeklerin uyku düzeni nasıl olmalıdır? Gelin hep birlikte inceleyelim.

“0-3 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni” yazımızı okumak için tıklayın.

3-6 Ay Bebeklerde Uyku Saatleri

3-6 aylık bebeklerin gündüz uykularının en az 3 defa toplamda 4-5 saat olması gerekir. Gece uykuları ise 1 ya da 2 defa uyanarak toplamda 10-11 saat sürmelidir. Bunun yanı sıra 3-6 aylık bebeklerin iki uyku arası uyanıklık süresinin ise 1.5, 2 saat arasında olması gerekir. 

3-6 aylık dönemden itibaren bebeklerin uykusu artık düzenli ve saatli bir hale gelmektedir. Artık uzun gündüz ve gece uykuları başladığı için bebeğinize bir uyku programı oluşturabilirsiniz. Her gün belirli saatlerde uyudukça o saatler geldiğinde kendiliğinden uyumak isteyecektir. Bebeğinizi iyi bir şekilde gözlemleyerek biyolojik uyku saatlerine en uygun olacak şekilde uyku düzenini kurabilirsiniz. Bu aylarda bebeğinize uyku eğitimi vermeye başlayabilirsiniz. Bu sayede bebeğiniz rahatça uykuya dalabilir. Gece ya da gündüz uyandığında da sizin desteğiniz olmadan rahatlıkla tekrar uyuyabilir. Bebekler bu dönemde kesintisiz bir şekilde 6 ile 8 saate kadar uyurlar. Peki, bebekler yeterince uyumazsa ne olur?

“Bebeklerde kalça çıkığı nedir, nasıl önlenir?” yazımızı okumak için tıklayın.

3-6 Ay Bebekler Yeterince Uyumazsa Ne Olur?

Bebeklerde uyku yoksunluğunun sonuçları yetişkinlerdekinden biraz farklıdır. Yetişkinlerde uyku eksikliği sonucu işgücü verimliliği azalır, trafik kazaları ve koroner kalp hastalığı sayısı artar. Ancak çocuklarda uyku gelişimde özel bir rol oynar. Bu nedenle yeteri kadar uyumayan bebeklerde gelişim geriliği meydana gelebilmektedir. 

İlk olarak,  uyku büyüme sürecine dahil edilir . Bir bebeğin büyüme hormonunun yaklaşık yüzde 80’i ilk uyku döngüsü sırasında üretilir. Uyku yoksunluğu bir çocukta bodurluğa ve fiziksel gelişimde geriliğe neden olabilir. Bilim adamlarına göre dengesizlik, huzursuzluk, unutkanlık, konuşmada kafa karışıklığı, davranışlarıyla ilgili eleştiri eksikliği, genellikle çocuğun yeterince uyumadığını gösterir. Bu, sanki tozla kaplıymış gibi gözleri ovalama alışkanlığıyla da kanıtlanır. Araştırmacılar, bu tür çocuklarda normal çalışma kapasitesinin azaldığını, sinir sisteminin işleyişinin bozulduğunu belirtiyor. Uyku eksikliği, bilgileri özümseme ve işleme, hafızada aktarma ve düzenleme yeteneklerini azaltır.

Bu değişiklikler tersine çevrilebilir ve doğru uyku düzeni oluşturulduğunda kaybolur. Ancak bir nedenden ötürü uyumak için yeterli zamanı olmayan çocuklar, kardiyovasküler hastalıklara yakalanma riski artar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir