Bebekler Hangi Zamanlarda Diş Çıkarmaya Başlarlar?

Bebeklerde diş çıkarma süresi her bebeğe göre farklılık göstermektedir. Fakat ortalama olarak üçüncü aydan itibaren dişleriyle dış dünyaya yönelmeye başlarlar. Diş çıkarma süreci genellikle 6 ila 24 aylıkken gerçekleşir. Fakat bir bebeğin ilk dişi nadiren de olsa 4 ila 10 aylıkken, çoğunluğunun ortalama 6 aylıkken çıkar. Bebeklerde diş çıkarma; ağlama, öksürme, yanaklarda kızarma, elleri ağza götürme olarak belirginlik göstermektedir. Çoğunlukla alt öndeki iki dişleri önce çıkar. Bu ön dişler 5 ila 7 ayda ortaya çıkar. Ardından üst öndeki iki diş ve bunların her iki yanındaki iki diş ve bunların her iki yanındaki iki diş gelir. Sonra alt ön dişlerin her iki yanındaki iki diş gelir, ardından ilk azı dişleri görünür.

Bebeklerde Diş Çıkarma Belirtileri Nelerdir?

İlk azı dişlerinin önündeki dişler daha sonra gelir ve orta azı dişleri en son gelen dişlerdir. Çocukların 3 yaşına kadar yirmi bebek dişi tamamlanmış olur. Bebeklerde diş çıkarma döneminde bazı belirtiler görülebilir. Bunlardan birisi sinirliliktir. Diş etlerinden çıkan ilk dişler bebeği rahatsız edebilir. Diğer bir belirti salya akmasıdır. Diş çıkarma sürecinde salya akıntısı gayet normal bir belirtidir. Fakat sürekli salya akıntısı sebebiyle bebeğin boyun, çene gibi bölgeleri ıslanabilir. Bunun sonucunda da o bölgelerde kızarıklıklar meydana gelir. O yüzden ıslanan bölgeler olabildiğince kuru tutulmalı veya kızarıklıklara karşı krem kullanılmalıdır.

Bebeklerde konak ile ilgili yazımız için buraya tıkayabilirsin.

Bebeleklerde Diş Çıkarma Süreci

Diş çıkarma döneminde oluşan fazla tükürük öksürüğe ve kusmaya da neden olabilir. Bazı bebeklerde diş çıkarmaya bağlı olarak ishal belirtileri de görülebilir. Bebek bu dönemde her şeyi ısırmaya da çok meyillidir. Buna yardımcı olmak için çiğneme boncukları, diş çıkarma halkaları ya da dişler için yapılmış oyuncaklardan yardım alınabilir. Fakat diş çıkarma döneminde kesinlikle reçetesiz ilaç kullanılmamalıdır. Bebeğin diş eti temizliğini yapmak için yumuşak temiz bir bez kullanılmalıdır. Bu bez sabah akşam yemekten sonra bebeğin diş etlerine sürülmelidir. Yapılan işlem yemek artıklarının bebeğin ağzında kalmasını önler.

İlk dişleri çıktığında ise yumuşak uçlu bir diş fırçası yardımıyla sabah akşam temizlik yapılmalıdır. Bebeğimiz bizim için bir mucize belirtisidir ama her zaman güzel, zevkli zamanlar geçiremeyebilir. Bu yüzden anne karnına düştüğü andan, doğduğu âna kadar hissettiğimiz mutluluk ve titizlikle hareket etmeliyiz. Yaşadıkları bu zor dönemleri de en rahat şekilde atlatmaları için elimizden geleni yapmalıyız. Onların huzurlu oldukları zamanlar kadar huzursuz oldukları zamanlarda da en iyi şekilde yanlarında olabilirsek iyi birer ebeveyn olmayı başarabiliriz.

Bebeklere Korona Virüs Bulaşır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir