Kalça Çıkığı Bebeğin İlk Aylarında Tespit Edilmelidir.

Bebeğin doğduğu ilk aylarda bebekte kalça çıkığı olup olmadığı mutlaka kesinleştirilmelidir. Eğer bebek doğduğunda kalça ultrasonografisi çekilmişse bunu takip etmeye gerek yoktur. Fakat çekilmemiş ise bebekle ilgilenen hekim her muayenede bebeğin kalça eklemini kontrol etmelidir. Ayrıca doğumsal kalça çıkığı şüphesi varsa ilk üç ay ultrasonografi, daha sonra ise röntgen grafileri uygulanmalıdır.

Kalça Çıkığı Nedir?

Kalça, “top ve yuva” eklemidir. Normal bir kalçada, uyluk kemiğinin üst ucundaki top, büyük pelvis kemiğinin bir parçası olan yuvaya sıkıca oturur. Kalça çıkığı olan bebeklerde ve çocuklarda ise kalça eklemi tam olarak oturmamıştır. Top yuvada gevşektir ve yerinden çıkması kolay olabilir. Yapılan araştırmalara göre, bacakları kalçalarıyla sıkı bir şekilde kundaklanan ve dizleri düz olan bebeklerin doğumdan sonra kalça eklemlerinin gelişmeme riskinin oldukça yüksek olduğu tespit edilmiştir. Ebeveynlerin bebeklerini nasıl daha doğru bir şekilde kundaklamalarını öğrenmeleri gerekmektedir. Aksi halde kalça eklemi sorunuyla karşılaşmaları muhtemeldir.

Kalça Çıkığı Belirtileri Nedir?

Kalça çıkığıyla doğan bazı bebekler hiçbir dış belirti göstermeyecektir. Fakat bununla birlikte bazılarında belli belirtiler meydana gelmektedir. Örneğin ; farklı uzunluklarda bacaklar, topallama ya da tek tarafta daha az hareketlilik ve esneklik.. Bu tarz durumlarda doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Muayene sırasında doktorunuz kalça çıkıklığını tespit etmek için bebeğin bacaklarını ve kalçalarını belirli şekillerde hareket ettirecektir. Fakat eğer kalça doğuştan çıkmamışsa çocuk yürüyene kadar durum anlaşılmayabilir. Bu sebeple tedavi yöntemleri çocuğun yaşına bağlı olarak da değişiklik gösterir diyebiliriz.

Bebeklerde kalça çıkığını tedavi etmek için genellikle bir koşum takımı kullanılır. Koşum takımı, top ile yuva arasındaki teması en üst seviyeye çıkarmak için kalçaları öne doğru  bükük ve uzatılmış vaziyette tutar. Bu takım üç ila yedi ay boyunca bebeğe sürekli olarak giydirilmelidir. Çoğu vaka koşu takımının erken uygulanmasıyla çözülse de bazı durumlarda ameliyat gerekmektedir. Özellikle yeni doğan bebeklerde bir ay ila altı ay arasında yapılan tedaviler oldukça etkili sonuç vermektedir. Bebek, koşum takımını ilk bir ay sürekli olarak giyer ve sonrasında yarı zamanlı olarak giymeye başlar. Ayrıca kalça çıkığı probleminin doğuştan önlenmesi mümkün değildir. Yalnızca bebek düzenli olarak kontrole götürüldüğünde alacağı zarar en aza indirgenebilir.

Kalça çıkığı gibi önemli bir konuda çocuğunuzun kesinlikle sürekli olarak gözetim altında olması gerekir. Doktor kontrolü altında doğru müdahalelerle bu sorun ortadan kalkabilir. Yaşı büyükse de ameliyat yoluyla tedavi edilebilir. Fakat kesinlikle hekim kontrolünde olunmalı, ihmal edilmemelidir.

Bebeklerde Kusma hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayabilirsin

One Reply to “Bebeklerde Kalça Çıkığı Nedir, Nasıl Önlenir ?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir