Bebeklerde konak nedir?

Bebeklerin saçlı derisinde doğduktan sonraki ilk aylar içerisinde beyaz/somon renginde ve pul pul sert dokulara rastlanılabilir. Saçlı deriyle birlikte bazen de alın, kaşlar ve kirpikler, kulak arkası, yüz, koltuk altı gibi bölgelerde de ortaya çıkan bu doku oluşumlarına “konak” ismi verilir. Bebeklerde konak, ilk aylarda ortaya çıkan ve altıncı aydan sonra kendiliğinden iyileşen bir oluşumdur. Birçok bebekte görülebildiği için herhangi bir sorun teşkil etmemektedir.

Konak, bebeğin vücudunun yeterince olgunlaşmamış olmasından dolayı ortaya çıkar. Bebek, anne sütü yoluyla birçok düzensiz hormonun etkisinde kalır ve bu hormonal düzensizlik sebebiyle vücudunda çeşitli belirtiler ortaya çıkar. İşte bu belirtilerden birisi konaktır. Saçlı derideki yağ hücreleri bu hormonal düzensizlik sebebiyle gereğinden fazla yağ üretir. Bu da konak oluşumuna sebep olur. Konak, bebeklerin hormon düzensizliğine bağlı olan gayet doğal bir durumdur. Fakat anne ve babalar bu sorunun alerjik ya da hijyene bağlı bir sorun olduğunu düşünürler.

Bebeği her gün yıkamak konağı tedavi eder mi?

Bebeği her gün yıkamak bu sorunun çözümü değildir. Ama bir haftadan fazla sürede de yıkamamazlık yapılmamalıdır. Zaten bebek altıncı aydan sonra düzenli ve daha olgun bir fizyolojiye sahip olacağından, bu sorun da kendiliğinden ortadan kalkacaktır. Bebeklerde konak tedavisi için bebeğin saçlı derisine her banyo öncesi masaj yaparak zeytinyağı, bebek yağı, vazelin tarzı ürünler sürülmelidir. Sonrasında ise yumuşak uçlu bir tarakla güzelce taranmalıdır. Eğer bu işlem sonuç vermezse uzman bir hekim aracılığıyla krem, şampuan, sprey tarzı uygulamalar yapılabilir. 

Konak nasıl temizlenir?

Saçlı derideki sarı pullar kesinlikle elle çıkarılmaya çalışılmamalıdır, bu saçlı deride enfeksiyona ve konağın daha fazla yayılmasına sebep olabilir. Doktor onayı olmadan asit içeren şampuan ya da mantar kremleri de kullanılmamalıdır. Konak temizliği esnasında bebekte saç dökülmeleri gayet normal bir durumdur. Ayrıca konak, bebeklere rahatsızlık veren bir cilt oluşumu da değildir. Görünüm olarak ebeveynleri rahatsız edebilir fakat kaşıntı gibi sorunlar yaratmaz. Konakta dikkat edilmesi gereken tek bir nokta vardır. Eğer çevresi kırmızıysa bu mantar enfeksiyonu olabilir. Böyle bir durumda bebeğin tüm vücuduna mantarın yayılmaması açısından derhal hekime başvurulmalıdır.

Konak zararlı mı?

Görüldüğü üzere konak, bebeklerde ağrı, kötü koku, aşırı saç dökülmesi, kaşıntı gibi zararlar yaratan bir oluşum değildir. Eğer ciddi bir saç dökülme problemi varsa da enfeksiyon sebebiyle olabilir. Bu noktada doktora başvurulmalıdır. Konaktan korkmanıza gerek yok, doğru yöntemler ve dozunda hijyen ile kendiliğinden geçebilecek bir saçlı deri oluşumudur.

2 Replies to “Bebeklerde Konak Nedir, Nasıl Geçer?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir