Çağımızın vebası haline dönüşen korona, yeniden yetmişe herkesi etkileyen ve kötü sonuçlar doğurabilen bir virüs. Dolayısıyla yeni doğan bebeğe sahip bir annenin en büyük endişesi, bebeğini korona virüsünün olumsuz etkilerinden korumak olacak. Öncelikle şunu ifade edelim: Henüz bebeklere korona virüsün çok ciddi tehlike arz ettiğini ortaya koyan bir bulgu yok. Virüse yakalanan kişiler arasında bebeklerin sayısı oldukça az. En son İngiltere’de yeni doğan bir bebeğe korona virüs bulaştığına dair haberlere yer verildi. 

Bebeklere Korona Virüs Bulaş Araştırması Varmı?

Korona virüsün bebeklere bulaşmadığı yönünde bir araştırma söz konusu değil. Zaten tek tük kaydedilen vakalara göre bebeklerin de korona virüsü yakalanma ihtimalleri var. Ancak bu ihtimal, yetişkin yaş gruplarına göre düşük. Bu düşüklüğün sebebi de bebeklerin kalabalık ortamlardan tecrit halde olmalarından kaynaklı. Dolayısıyla bebeğini korumak isteyen her anne ve babanın kalabalıktan uzak durmasında fayda var. Bununla beraber, bebeğin gelişmeye devam eden bağışıklık sistemi çok sık antikor üretir. Anne sütü de bunu destekleyici bir etki gösterir. Bu da, korona virüs bulaşan bir bebeğin hiçbir sıkıntı çekmeden hastalığı yenebileceğine işaret eder.

Bebeğinizi Korona Virüsten Koruyun 

Ebeveynlerin bebeklerini korumalarını sağlayacak tedbirleri almaları gerekir. Bunun için öncelikli dikkat edilmesi gereken husus hijyen. Evdeki hijyene dikkat edilmesi kadar anne babanın varsa kardeşlerin hijyeni de önemlidir. Ayrıca bu süreç içerisinde eve dışarıdan misafir kabul etme sıklığını yeniden gözden geçirmeniz gerekecek. Yakın akraba harici başka misafirleri kabul etmek, korona virüse yakalanma ihtimalini artırır. 

Emekleme dönemindeki bir bebek sürekli gezer, dolaşır, keşfeder. Elleri sürekli kirlenen bebeğin düzenli olarak ellerini yıkamak hastalıklara karşı korunmasını sağlar. Aynı şekilde bebekler, keşif yaparken eşyaları ağızlarına götürme eğilimi içerisindedir. Bu durum riski artırır. Yapılması gereken ise evi temiz tutmak ve bebeğin oyuncaklarının temizliğinden emin olmak. Bebeklere maske takılıp takılmayacağı konusunda önemli fikir ayrılıkları var. Annelerin zorunlu olmadıkça dışarı çıkmamaları en iyi seçenek. Ancak hava almak için ille de bir yere çıkılacaksa bebeğe maske takılması önerilmez. Bu nedenle kalabalık yerlerde bulunmak yerine daha müsait, doğayla iç içe yerlerde hava almayı tercih etmek gerekir. 

Bu dönemde bebeğin bağışıklık sisteminin sağlıklı çalışmasına önem vermelisiniz. Anne sütünü kesinlikle eksik etmemelisiniz. Ek gıdaya geçen bebeğin de bağışıklık sistemini destekleyici prebiyotik içerikli mama tercih etmelerini tavsiye ederiz. Ayrıca bebeklerine yeteri kadar su içermeleri de bağışıklığı destekleyici bir konu. Bağışıklık sistemin zayıfladığını gösteren cilt mantarları gibi bir durum halinde hekime başvurmayı asla ihmal etmemelisiniz. 

Kolik bebeğiniz hakkında daha fazla bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.

3 Replies to “Bebeklere Korona Virüs Bulaşır mı?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir