Bebekler kusma neden olur?

Bebeklerde kusma anne sütünden kaynaklanan hormonal değişimler yüzünden sürekli görülebilir. Bazı bebeklerde ise bağırsak gazı sorunu olabilir ve gaz çıkartırken az da olsa kusabilirler. Fakat bir bebek sık sık kusuyor ise bunu dikkate almak gerekir. Bebeğin ciddi bir sorunu olup olmadığı hekime muayene edilerek çözülmelidir. Kolayca ve sürekli kusan bebeklerin solunum yolları tahriş olabilir. Bu da öksürük, zatürre gibi solunum yolu hastalıklarına sebep olur. Bebekte kusma da oluşum açısından konak’a benzer.

Bebeklerde Konak Nedir, Nasıl Geçer? yazımızı okuyarak konak hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Bebeklerde kusma sebepleri nelerdir?

Bebeklerde kusma en sık bağırsak enfeksiyonu sonucu görüldüğü neden bağırsak enfeksiyonudur. Bağırsak enfeksiyonu bazen ishale de neden olabilir. Bazı bebeklerde aynı yetişkinler gibi reflü de görülebilir. Bu da beslenmeden kısa bir süre sonra bebeğin kusmasına sebep olur. Bu kusmayı önlemek için bebeğe daha az yemek verilmeli ve beslenmeden sonra yarım saat dik bir pozisyonda desteklenmelidir. Bazılarında ise soğuk algınlığı ya da kulak enfeksiyonundan dolayı kusmalar görülebilir. Bu enfeksiyonlar kulak kaşıntısı, öksürük olarak kendini belli eder. Hatta bazı bebeklerde kusmanın sebebi tıpkı yetişkinlerdeki gibi yol tutması da olabilir. Bebeklerin mideleri küçük olduğundan peş peşe verilen yemek de kusmalarına sebep olacaktır.

Bebeklerde kusma kaç çeşittir?

Bebeklerin çeşitli kusma şekilleri vardır. Bazıları berrak sıvı kusar. Bunun sebebi yiyeceklerin geçmesini engelleyen pilorik stenoz denen bir durumdur. Pilorik stenoz, mermi şeklinde kusma olarak da bilinir. Pilorik stenoz, bebeklerde genellikle gerçek kusmanın en yaygın nedenidir ve iki haftalık ile iki aylık arasındaki bebeklerde görülür. Bebek, pilorik stenozda kustuktan hemen sonra yemek yeme ihtiyacı hisseder. Ayrıca bebeklerde sıvı ve kilo kaybına yol açabilir. Ancak güzel olan tarafı, ufak bir cerrahi müdahale ile düzeltilebilir olmasıdır. Bazı durumlarda ise bebeğin kusmuğunda kan izleri görülebilir. Bu durum zorla kusmadan dolayı yırtılan yemek borusunun işaretidir. Sarı veya yeşil safra kusan bebekler de vardır. Bu durum ise bir bağırsak sorununun işareti olabilir. Bebeğin midesi boş olduğu için safra çıkarması gayet doğaldır. Fakat sarı renkteki kusmalar için doktor yardımı alınmalıdır. Ayrıca yeşil renkte tekrar eden kusmalar için ise kesinlikle tıbbi müdahale gerekir. Bazı bebekler ise yüksek ateşle kusarlar. Bu, menenjit gibi bir enfeksiyonun ya da apandisitin belirtisi olabilir.

Sonuç olarak bebeklerin kusma birçok sebepten olabilir. Bazılarının ki gayet doğal sebepler iken bazılarınınki bilinmeyen bir hastalığa bağlı sebepler olabilir. Bu yüzden müdahale edemediğimiz durumlarda hekim yardımı almamız en doğru seçim olacaktır.

One Reply to “Bebeklerde Kusma Neden Olur, Nasıl Geçer?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir