Bebeklerin Hızlıca Uykuya Dalması için Yapılacak 10 Şey

Bebeklerin uykuya olan ihtiyacı malum. Sağlıklı gelişim açısından düzenli ve derin bir uyku bebeklerin asıl şifası. Bazı bebekler uykuya meyilli olurken bazıları için bunu söylemek mümkün olmaz. Bebeklerin hızlıca uykuya dalması, sakinleşmesini ve böylece kolayca uykuya dalmasını sağlayacak yöntemler sayesinde anneler artık daha pratik yollarla bebeklerini uyutabilir. İşte onlar…

  1. Aşırı yorgun zamanını beklemeyin. 

Bebeği geç uyutmak ve bunun için de en yorgun anını kollamak, sağlıklı bir uyku düzeni için doğru bir adım değil. Bunun yerine çok yorgun olmadığı anları kollayarak uyku düzeni oluşturmak gerekir. 

  1. Uyku rutini geliştirin. 

Bebeğin uyku ilişkilendirebileceği bir rutin geliştirmeyi denemelisiniz. Birçok bebek emerek uyur ve bu durum bir uyku öncesi rutine dönüşür. Bu tür çocuklar uykuya farklı yollarla dalamaz ve sürekli emzirilerek uyutulmak zorunda kalır. 

  1. Ilık banyo yaptırın. 

Harika bir banyo deneyimi bebeğin sakinleşmesine ve uyku halinin oluşmasına yardımcı olur. Özellikle suyu çok seven çocukların stresini atmasını sağlayan banyo uykuya zor adapte olan bebeğe rahat bir uyku yaşatabilir. 

“0-3 Ay Bebeklerde Uyku Düzeni” yazımız ilginizi çekebilir.

Uyku Öncesi Farklı Seslerin Önemi

  1. Şarkı söylemeyi deneyin

Bebekler farklı ses dalgalarına karşı dikkat kesilir ve odaklanırlar. Bu bakımdan şarkı söyleyiş biçimi açısından günlük konuşmadan değişik usule sahip olduğundan dikkat çekicidir. Bebeği sakinleştirir, dinlendirir ve uykuya dalmasına yardımcı olur. 

  1. Hafif enstrümantal dinletin. 

Şarkı söyleme konusunda kendine güvenmeyen ebeveynler için en iyi yol güzel bir enstrümantal müzikten geçer. Ancak sesini çok yüksek seviyeden açmamaya dikkat edilmesi lazımdır. 

  1. Uyku öncesi rutiniz beslemek olsun

Beslenen bebeğe rehavet çöker, uyku hali artar. Uyku öncesi bebeğin beslenmesi halinde uykuya dalma süreci kısalır. Ancak emzirme sürecinin iyi ayarlanması ve bebeğin emerek uykuya dalmamasına özen gösterin. 

  1. Oda ortamına dikkat edin. 

Bebeğin uykuya dalması açısından odasının çok fazla aydınlık olmamasına önem verin. Aşırı aydınlık odada uykuyu tetikleyici objelerin pek önemi kalmaz. Bu nedenle odanın ışıklandırması konusunda doğru seçimler yapın. 

  1. Uyanmaya başladığı zaman çıkardığı sesleri tanıyın. 

Bebeğin uykudayken ve uyanmaya başladıktan sonraki sesleri farklıdır. Bunları tanımak, uyunma halinde bebeğin uykusunu bölmeden pışpışlama ve sakinleştirici sözlerle yeniden uykuya geçişini sağlamada kolaylık sunar. Bebeğin uykudaki en ufak sesini “uyandı” diye yanlış yorumlamak, sonrasında kucaklayıp sallamak gibi davranışlar, zamanla uykuya dalması için bu zorlu rutinin tekrarlanmasını gerekli kılar. 

  1. Gerekli olmadıkça bezini uykuda değiştirmeyin. 

Bebeğin altını temizleme işini mümkünse önceden yapmaya özen gösterin ve yatarken bez kontrollerini nazikçe yapmaya önem verin. 

  1. Uyku vaktiyle ilişki kurmasını sağlayıcı kelimeleri tekrar edin

Bebeği uyutacağınız zaman onun da uyku moduna geçmesini kolaylaştırıcı kelimeleri sürekli tekrar etmeye çalışın. 

Bebeklere Korona Virüs Bulaşır mı?

One Reply to “Bebeklerin Hızlıca Uykuya Dalması için Yapılacak 10 Şey”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir