Kolik Bebek Nedir?

Kolik bebek, günde en az üç saatlik ağlama nöbetleri şeklinde görülen bir huzursuzluk halidir. Genelde doğumdan sonra ilk veya ikinci haftadan itibaren ortaya çıkar ve ebeveynleri endişelendiren bir durumdur. Ancak bebeklerde kolik bir hastalık ya da bir hastalığın belirtisi değildir. Kolik, bazı bebeklerde sağlık problemi olmadığı halde aniden başlayan ve yüksek sesli olan ağlama krizleri şeklinde kendini göstermeye başlar. Bu durum üç veya dört aylık olana kadar devam edebilir. Kolik bebeklerde kısa veya uzun vadeli problemlere neden olmaz. Bebekler çok ağlamasına rağmen tehlikeli değildir. Çoğu kolik nedeniyle olan ağlama nöbetleri, bebek yaklaşık 2-3 haftalık iken başlar ve 6. haftada zirve yapar. 3 aya kadar, kolik aniden durabilir veya tamamen geçene kadar bazen iyi bazen kötü günlerle yavaş yavaş sona erebilir.

Kolik Bebek Belirtisi Nelerdir?

Bebeklerde ağlamak çok normaldir ancak kolik bebekler yüksek sesle ve uzun saatler ağlarlar.  Kolik bebek ağlarken yumruklarını sıkar ve yüzü kızarır. Bedensel olarak da rahat hissedemedikleri için bacaklarını karınlarına doğru çeker ya da uzatırlar. Genelde kolları ve bacakları sürekli hareket halindedir. Çok fazla ağladıkları için hava yutarlar ve bu da gaza, karın şişliğine neden olur.

Normal Ağlama ve Kolik Ağlama Arasındaki Fark

Kolik ağlama normal ağlamadan daha yüksek, daha yoğun ve daha yüksek perdelidir. Bazen neredeyse çığlık atmaya benzer. Kolik bebekler teselli edilemez görünürler ve günde toplam en az üç saat ağlama eğilimindedirler. Nadir de olsa ağlama nöbetleri 24 saatte kadar sürebilir.

Kolik Nedenleri

Doktorlar koliğin nedenleri konusunda hala emin değiller. Araştırmalar birçok nedenden dolayı kolik olabileceğini göstermektedir. Bu nedenler şu şekilde olabilmektedir.

 • Gebelikte annenin endişeli olması ve annenin alkol tüketimi
 • Gebelikte stres ve fiziksel yakınmalar, aile içi sorunlar
 • Doğumda yaşanan olumsuz tecrübeler ve doğum sonrası depresyon
 • Yeni doğan bebeğin dış uyarılara karşı hassas olması
 • Gaz veya hazımsızlık nedeniyle ağrı veya rahatsızlık
 • Tam olarak gelişmemiş bir sindirim sistemi
 • Aşırı besleme veya yetersiz besleme
 • Anne sütüne veya mamaya karşı duyarlılık göstermesi
 • Çocukluk migreninin başlangıç dönemleri
Kolik Bebek Tedavisi ve Bebekleri Sakinleştiren Yöntemler

Bebeğinizin günlük çığlık seansları muhtemelen kolikten kaynaklanıyor olsa da, aşırı ağlıyorsa, çocuk doktoruna görünerek başlayın. Doktor, aşırı ağlamanın olası diğer nedenlerini anlamak için bebeğinizi muayene edebilir. Kolik, normal bir süreç ve tehlikeli olmadığından ilaç kullanılması tavsiye edilmez. Doktorunuz bunun yerine bebeğinizi sakinleştirecek önerilerde bulunabilir. Bu önerilerden bazıları şu şekildedir:

 • Annelerin bebek emzirdikleri için beslenmelerine dikkat etmeleri gerekir. Gaz yapabilecek yiyeceklerin tüketimi en aza indirilmelidir.
 • Bebeklerin sindirimini zorlamayacak şekilde beslenme yapılmalıdır. Mama ile besleniyorsa doktorun belirleyeceği mama tercih edilmeli ve öğünler arası 2 saatten aşağı olmamalıdır.
 • Her besleme sonrası bebeğinizin gazını mutlaka çıkarın. Bebeğinizi omzunuza yaslayın ve nazikçe sırtına vurun.
 • Bebek ağlama nöbetine girdiğinde kucağa alınıp sallamak beyne ciddi zararlar verebilir. Ebeveynler çocuk yatıştırma konusunda yeterince bilgiye sahip değilse bu kontrolsüz hareketlerin riski çok fazladır.
 • Bir bebeği sallamak beyne ciddi zararlar verebilir ve ölüme neden olabilir. Ebeveynler ağlayan bir çocuğu yatıştırmak konusunda bilgiye sahip değilse, bu kontrolsüz reaksiyonların riski daha fazladır. Beşikte sakince sallanması daha doğru bir harekettir.
 • Biberonların ağız deliklerinin çok küçük olmamalıdır. Bu bebeğin daha fazla hava yutmasına ve dolayısıyla gaz oluşumuna neden olacaktır.

Bebekleri kolik olan ebeveynlerin aklında tutması gereken birkaç önemli noktalardan biri, koliğe siz neden olmadınız bu nedenle suçlu hissetmemeye çalışın. Bebeğiniz kolik olması sağlıksız olduğu anlamına gelmez.

Bebeklere Korona Virüs Bulaşır mı?

Benzer Yazılar:

2 Replies to “Kolik Bebek Nedir?”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir