Yeni Doğan Bebek Sünnet Edilmeli Mi?

Erkek çocukları için sünnet, kültürümüzün önemli bir parçası. Ancak dini ve kültürel ögelerin yanı sıra tıbbi kaygılarla da gerçekleştiriliyor. Uzmanlar bu operasyonun çocuğun ilerleyen yaşlarına bırakılmaması konusunda hemfikir. Nitekim kararsız ve kaygılı ebeveynler genellikle bu durumu erteleyerek hem ortak bir karara varmayı hem de çocuğun sağlık durumunu ileriki yaşlarına dek gözlemlemeyi tercih ediyor. Elbette bebeğinizi sünnet ettirme kararı tamamen size ait. Dolayısıyla bu konuda kimsenin sizi yönlendirmesine izin vermemelisiniz. Bu yazımızda “yeni doğan bebek sünnet edilmeli mi?sorusunun yanıtına yer verdik. Ancak bu içeriğin amacı kesin bir doğruya ulaşmak değil, anne-babaların bu konuda bilinçlenerek kendi kararlarını vermelerini desteklemektir.

Sünnetin Faydaları

Yeni doğan bebek sünnet edilmeli mi?sorusuna bir yanıt aramak için öncelikle sünnetin dini ritüeller dışında ne açılardan faydalı olduğu ya da olmadığı bilinmelidir. Sünnet, günümüzde uzman cerrahlar, akademisyenler, psikologlar ve doktorlar tarafından oldukça tartışılan bir konu. Bazı akademik yayınlar sünnetin erkekler için pek çok konuda sağlıklı olduğunu savunurken bazıları ise sünnet olmayan erkeklerin de bu alanlarda sağlıklı olabildiğini ortaya koyuyor. Erkek bireylerin bu operasyonla kazandığı düşünülen sünnetin faydaları ise şöyle:

  • Sünnetin bebeklerde idrar yolu enfeksiyonuna yakalanma riskini büyük ölçüde azalttığına inanılıyor.
  • Bazı akademik çalışmalara göre penis kanserine sünnet olan bireylerde çok daha az rastlanıyor. Bunun yanında sünnetli bireylerin eşlerinde de rahim, meme kanseri oranının oldukça düşük olduğu belirlenmiş.
  • Sünnetin ayrıca iktidarsızlığı önlemede ve erken boşalmayı azaltmada önemli ölçüde etkili olduğu biliniyor.
  • Tüm bunların dışında sünnet ile birlikte sahip olunduğu iddia edilen pek çok tıbbi avantaj var ve çoğu, açık sünnet derisinin kapalı olana göre çok daha hijyenik olmasından kaynaklanıyor.

Yeni Doğan Bebek Ne Zaman Sünnet Edilmeli?

WHO (Dünya Sağlık Örgütü)’ya göre bebeklerin doğduktan sonraki ilk 12 saat içerisinde sünnet edilmesinde herhangi bir sakınca yok ancak uzmanlar bebeğin mümkünse dünyadaki birinci gününü tamamlaması gerektiğini savunuyor. Bunun nedeni ise bebeğin organlarında, annesini emmesinde ve algılama düzeyinde herhangi bir problem olmadığından emin olmak. Dolayısıyla yeni doğan sünneti, tartışmaya açık fakat doğru ise çokça faydası olan bir operasyon. Yeni doğan bebek sünnet edilmeli mi? sorusunun yanıtı tartışmalı olsa da 1.5-6 yaş arasında çocukların sünnet edilmesi genellikle önerilmiyor. Zira bu dönemde bebekler cinsel kimliklerini kazandıkları için ve bu yöndeki hormonların ilk aktive olduğu dönem olduğundan cinsel operasyonlar psikolojik açıdan tehlikeli olabiliyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir