Yeni Doğan Cilt Bakımı Nasıl Olmalı?

Yeni doğan bebeğinizin cildi saf, yumuşak, doğal ve ipeksidir. Ayrıca bildiğiniz en güzel kokulardan daha güzel kokar. Sırf bu nedenle onun bebek cildinin bakıma ihtiyacı olmadığını düşünebilirsiniz; ancak tam da bu sebepten cildini en iyi şekilde korumalı ve bebeğinizi zararlı kimyasallardan, tahriş olmaktan ve deri hastalıklarından uzak tutmalısınız. Biz anne babaların en önemli görevlerinden biri olan yeni doğan cilt bakımı, hassas, incelikli ama bir o kadar da kıymetli bir iştir. Yeni doğan cilt bakımı nasıl olmalı? Diyen çiçeği burnunda ebeveynler için bugün miniğinize güzel bir bakım yapmanın inceliklerini anlatacağız…

Göbek Bağı Bakımı

Bebeğinizin göbek bağını doktorunuzun söylediği tarihe dek oynamamalı, düşmesi için acele etmemelisiniz. Doğal süreçte kendiliğinden kuruyup düşecek olan göbek bağının ıslak kalması, iltihabi enfeksiyonlara davetiye çıkarır ve düşmeyi geciktirir. Bu nedenle özellikle banyolarda göbek bağı ıslatılmamalı, yalnızca nemli bebek havlusu ile çevresi silinmelidir. 2-3 hafta içerisinde kuruyacak olan göbek kordonu bölgesine, düştükten sonra da nazik hareketlerle dokunulmalı ve ıslatmamaya özen gösterilmelidir.

Pişik Önleme

Yeni doğan cilt bakımı ile ilgili en önemli konu bebeğinizi çokça huzursuz edebilecek hatta bazen uykularını kaçırabilecek pişiklerdir. Özellikle yaz bebekleri pişikler konusunda büyük bir dezavantaja sahiptir ancak iyi bir bakım ile bu durum ortadan kaldırılabilir. Alt temizliği özellikle kız bebeklerde önden arkaya doğru olmalıdır. Kullanılan mendil türü yeni doğanlar için özel ıslak mendil olmalı, alt bezi bebeğinizin bacaklarını sıkacak kadar dar olmamalıdır. Banyolarda bebeğinizin vücudundaki sabun ve şampuan atıkları tamamen durulanmış olmalıdır. Bunun yanında her banyodan sonra kol içi, kol altı, diz arkası, baldırlar, bacak arası gibi vücudun büklüm yerleri doğal bir bebek yağı ile yağlanmalı ve kuruluk önlenmelidir. Tüm bunları uygulayarak pişik oluşumunun önüne geçmek büyük oranda mümkün olacaktır.

Bakım Ürünleri

Bebeğiniz için bebek yağı, bebek şampuanı, nemlendirici, pudra, pişik kremi gibi bakım ürünleri seçerken bu ürünlerin alkol, paraben veya renklendirici içermediğinden emin olmalısınız. Daha çok saf mineral içerikli, doğal hammaddelerden üretilmiş ürün gruplarını tercih etmek ve kullandığınız ürünü sıklıkla değiştirmemek bebeğinizin cilt sağlığını desteklemenin yanı sıra farklı bileşenlere adapte olma sürecini hızlandıracaktır.

Güneşten Koruma

Yalnızca yeni doğan cilt bakımı için değil 6 yaşına kadar tüm bebeklerin güneşten korunması için yüksek bir titizlik gösterilmelidir. Bebeklerin ince ve UV ışınlarına karşı hassas derileri bizlerden çok daha kısa sürede güneş yanıklarına maruz kalabilir. Bunun için güneşe çıkmanın zorunlu olduğu zamanlarda bebeğinizi yüksek faktörlü ve bebekler için uygun güneş kremleri ile koruyabilir. Güneşe çıkmadan önce cibinlik, kep, güneş şemsiyesi kullanabilirsiniz.

Tırnak Bakımı

Yeni doğan tırnak bakımı, hem bebeğinizin cildinin bir parçası olan narin tırnaklarını korumak hem de cildini tırnaklarından korumak adına oldukça önemlidir. Bebeğinizin tırnaklarını mutlaka bebekler için özel olarak tasarlanmış tırnak makasları ile kesmeli, özellikle el tırnaklarını düzenli olarak kısaltmalısınız. Parmak etlerine oldukça bitişik olan bebek tırnaklarını kolaylıkla kesebilmek için bebeğinizin uyuduğu saatleri tercih etmeli ve iki parmağınızla hafifçe sıkarak tırnağı belirgin bir şekilde gördükten sonra kesmelisiniz.

Giysiler

Giysiler yeni doğan cilt bakımı için anahtar roldedir. Anne karnında yalnızca doğal sıvılarla temas etmiş olan bebeğinizin cildi, kuvvetli deterjanlara ve kimyasal temizleyicilere karşı reaksiyon gösterebilir. Bu nedenle onun kıyafetlerini birkaç ay için ayrı olarak yıkamalı, uzun durulama programına sahip programlarda az ve doğal deterjan yoğunluğu ile yıkama yapmalısınız.

Bebeklere Korona Virüs Bulaşır mı?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir